Omtyckt och uppskattad och nära vän – Stenerik har avslutat sin livsgärning. Det är svårt hitta orden när man vill uttrycka hur det känns i saknaden efter en kamrat. Som stått mig så nära i vardag och fest, i glädje och sorg i drygt 40 år.
På Stureskolan var vi kollegor. Han i slöjdsalen och jag i teckningssalen. Han var praktisk och kunnig och hjälpsam. Som skyddsombud var han uppmärksam på förbättring av arbetsvillkor inom skolan.
Vi hade mycket gemensamma intressen. I form och färg, i sången och musiken, som partner i ett gemensamt företag – Aktiv miljö – arbetade vi med formgivning av nya ergonomiska sittmöbler. Detta efter att vi tillsammans utbildat oss till inredningsarkitekter i Uppsala. Flera möbelprojekt genomfördes med svenska möbelfabriken Bröderna Wigells i Malmbäck och Fritz Hansen i Köpenhamn.
Tillsammans arbetade vi i Missionskyrkans styrelse, i kören och han i blåsorkestern. Saxofonen och klarinetten var han väl förtrogen med.
En kamrat att minnas med saknad men med glädje.
Gösta Berg