Annons
Vidare till bblat.se
Vi använder cookies för att förbättra funktionaliteten på våra sajter, för att kunna rikta relevant innehåll och annonser till dig samt för att säkerställa att tjänsterna fungerar som de ska. ⇒ Läs mer om cookies

Insändare: Ge våra ungdomar en chans!

Jag förstår absolut tanken med att stänga gymnasiet och köra distansundervisning, men vad man verkar ha missat är att det faktiskt är väldigt många som går praktiska linjer. Hur ska en bilmekaniker, elektriker, byggare, kock, svetsare m.fl lära sig de praktiska bitarna? Har hört att vissa skolor kör de praktiska ämnena i skolan och övriga ämnen på distans, kanske vore något för Ullvigymnasiet.

Snälla, låt våra ungdomar få den utbildning som de har rätt till; försök att hitta en lösning på de praktiska bitarna.

Och som ett litet tillägg: vilken toppenidé att våra ungdomar kommer att få hämta mat på kommunens restauranger.

Orolig mamma

Har du något att säga?

Skriv en insändare

Skriv artikel