Vi sparar data i cookies, genom att använda våra tjänster godkänner du det. ⇒ läs mer om cookies

Nybildad styrelse i Arboga Medeltid

Om fem månader drar 23:e upplagan av medeltidsdagarna igång. Det kan tyckas långt bort, men hos föreningen Arboga Medeltid pågår planeringen för fullt. För bröllopspar som vill gifta sig enligt dåtida traditioner, är det hög tid för anmälan.

Annons
Nyval. Med den privata devisen ”Ingenting är omöjligt. Det är bara olika besvärligt”, har Siv Antonsson har tagit över efter Ulf Johansson som ordförande i Arboga Medeltid. Hans Karlsson är en av  många andra nya ansikten i föreningens nya uppsättning.

Inför årets medeltidsdagar står Siv Antonsson som ordförande för föreningen Arboga Medeltid. Mer än hälften av föreningens tidigare medlemmar har bytits ut. Det är inget uppror i faggorna, utan gamla medlemmar som tackat för sig och nya platser som behöver fyllas.

– Det ska bli jätteroligt. Det är en tung förening och det är ett hedersuppdrag att vara ordförande, säger Siv Antonsson, som tillsammans med sina kollegor tycker att det är bra att det blir lite nytänkande.

Läs mer i måndagens Bärgslagsbladet/Arboga Tidning

Annons