Annons

Annons

Annons

Ishockey

Uppgifter: Malmö tittade på Trojas målkung Tor Immo: "Vi måste scanna av marknaden"

Malmö är intresserade av Troja-Ljungbys målkung Tor Immo, 23.

Det skriver den ansedda bloggen MrMadhawk.se.

– Vi måste scanna av marknaden. Mer vill jag inte säga. Det stämmer dock att han (assisterande sportchefen Mathias Tjärnqvist) var i Ljungby, säger sportchefen Patrik Sylvegård till MrMadhawk.

Text

Panterns Robin Dahse, till vänster, och Trojas Tor Immo. Bild: Petter Arvidson/Bildbyrån.

Annons

Köpingsonen Tor Immo har imponerat stort den här säsongen och öst in poäng trots att han spelar i ett av hockeyallsvenskans bottenlag. Forwarden ligger i delad skytteligaledning med 23 fullträffar, och hans totalt 35 poäng räcker till en niondeplats i den totala poängligan.

Immos succé har inte gått SHL-lagen förbi, och nu uppger MrMadhawk.se att Malmö är intresserade av 23-åringen.

Annons

Annons

Enligt bloggen var assisterande sportchefen Mathias Tjärnqvist på plats i Ljungby i fredags för att spana in matchen mot Pantern. Och i synnerhet Tor Immo.

– Vi tittar på spelare, det är ”Tjärnas” jobb. Men det blir fel om jag kommenterar enskilda spelare. Det finns flera duktiga spelare i Troja, säger sportchefen Patrik Sylvegård till MrMadhawk.se.

Vidare skriver bloggen att Malmö är skeptiska till om Immos skridskoåkning är tillräckligt bra.

Nästa artikel under annonsen

Till toppen av sidan